Coraz bardziej wymagający rynek pracy i wyścig o najlepsze stanowiska stawia przed pracownikami coraz większe wymagania. Pracodawcy często oczekują realizacji wygórowanych celów, pełnej dyspozycyjności i specjalistycznych kompetencji. Wszystko to wpływa na mocne przeciążenie, a stąd już blisko do wypalenia zawodowego.
Wypalenie zawodowe – co to jest?
O wypaleniu zawodowym mówimy wtedy, gdy praca, która wcześniej przynosiła radość i satysfakcję nie jest już istotnym elementem naszego życia. Brak zaangażowania, brak chęci rozwoju i uczucie wszechogarniającego przepracowania to kolejne z symptomów świadczących o zawodowym wypaleniu.
Problem ten najczęściej dotyka osoby bardzo wrażliwe i bardzo ambitne, które mocno angażowały się w wykonywane obowiązki. Odczuwały wysoką motywacją do pełnienia wyznaczonych ról i zadań. Czerpały z ich wykonywania ogromną satysfakcję i radość. Jednak zbyt duże oczekiwania, ciągły stres, szybkie tempo pracy i niezaspokojonymi ambicjami spowodowały przeciążenie.
Terapia wypalenia zawodowego – dla kogo jest przeznaczona?
Jak odróżnić wypalenie zawodowe od chwilowego spadku motywacji? Do najczęstszych objawów wypalenia zawodowego zaliczamy:
W sferze fizycznej:
- zaburzenia snu,
- bóle głowy,
- żołądka,
- osłabienie,
- podwyższone ciśnienie,
- spadek odporności.
W sferze emocjonalnej:
- przygnębienie,
- zmienność nastrojów,
- poczucie bezradności,
- spadek samooceny,
- brak wiary w siebie.
W sferze zachowań:
- popadanie w konflikty,
- częsta absencja w pracy,
- spadek wydajności pracy,
- problemy z zarządzaniem czasem i obowiązkami,
- obojętność wobec klientów i współpracowników.
Kiedy dotknie nas wypalenie zawodowe, na zmianę nawyków lub zmianę miejsca pracy prawdopodobnie będzie już za późno. Terapia wypalenia zawodowego Warszawa będzie skutecznym rozwiązaniem. Skontaktuj się ze specjalistami 7 Góra Psyche i umów się na konsultację. Nasi doświadczeni terapeuci wyróżniają się ogromną widzą, empatycznym podejściem i skutecznymi metodami leczenia.