Zaburzenia psychosomatyczne

O tym, że ludzka kondycja cielesna i psychiczna pozostają we wzajemnym związku lekarze wiedzą już od dawna. Kolejnym dowodem na potwierdzenie tej zależności są zaburzenia psychosomatyczne, czyli dolegliwości cielesne, których źródło tkwi w psychice.

Zaburzenia psychosomatyczne – co to jest?

Zaburzenia psychosomatyczne najczęściej objawiają się jako schorzenia związane z narządami wewnętrznymi. Chorzy odczuwają dolegliwości ze strony żołądka, jelit, wątroby, serca lub układu moczowego. Do klasycznych objawów dołączyć mogą także zmiany i choroby skórne oraz ogólne zmęczenie, rozbicie czy problemy z koncentracją. 

Terapia zaburzeń psychosomatycznych jest niezwykle istotna również ze względu na emocje, które wiążą się z każdą dysfunkcją czy urazem. Źródłem problemów na tle psychosomatycznym mogą bowiem być duże traumy lub niewielkie ale permanentne przeciążenia. Stres ma w końcu wpływ na cały nasz organizm, może więc wywołać zmiany fizjologiczne, które w konsekwencji doprowadzą do chorób psychosomatycznych. Poza stresem, wśród czynników mających wpływ na powstanie zaburzeń psychosomatycznych, wymienia się także czynniki genetyczne, skłonność do nadmiernej reakcji na stres (np. gniewem lub lękiem), ogólne wycieńczenie organizmu (np. spowodowane długą chorobą) czy wysoki poziom pesymizmu.

Terapia zaburzeń psychosomatycznych – dla kogo jest przeznaczona?

Terapia Zaburzeń Psychosomatycznych przeznaczona jest dla osób, które: 

  • narażone są na silne bodźce lub długotrwałe stresory,
  • żyją w ciągłym stresie, na tzw. wysokich obrotach,
  • borykają się z zawieszeniami emocjonalnymi,
  • cierpią na zespół przewlekłego zmęczenia,
  • poddane są dużej presji,
  • posiadają dysfunkcje trzewne,
  • mają problemy emocjonalne,
  • odczuwają silne dolegliwości bólowe, na które nie pomaga leczenie.

Osoby zmagające się z dolegliwościami psychosomatycznymi powinny skorzystać z dedykowanej terapii. Oczywiście, aby dobrać odpowiedni sposób leczenia w pierwszej kolejności należy wykluczyć obecność rzeczywistej choroby somatycznej. Specjaliści z 7 Góra Psyche i Terapia Zaburzeń Psychosomatycznych Warszawa są kolejnym krokiem w walce o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Zapraszamy na do nowej placówki na Ursynowie. Lekarze specjaliści.
Terapia Stresu
ul.Braci Wagów 20 lok U3
+48 606 804 275